Er-Bakır ™™ Fen Lisesi

Denizli’nin ilk fen lisesi olma özelliğine sahip olan Er-Bakır Fen Lisesi, 1996-1997 eğitim-öğretim yılında Denizli Fen Lisesi adıyla kurulmuş ve ilk yıllarında Denizli Lisesinin içinde faaliyet göstermiştir. Eğitime katkıda bulunmak isteyen Erikoğlu Grubu Yönetim Kurulu, Millî Eğitim Müdürlüğüyle bir protokol yaparak fen lisesinin binasını yaptırmak üzere Mimar Prof. Dr. Orhan Şahinler’le çalışmaya başlamıştır. Şahinler tarafından hazırlanan okulun projesi, Bakanlıkça ülkedeki diğer fen liselerinin yapımı için örnek mimari proje olarak seçilmiştir.

1999 yılında 1,2 milyon Amerikan doları harcanarak tamamlanan okul binası ülkenin geleceğini şekillendirecek bilim insanlarını yetiştirmek üzere Millî Eğitim Müdürlüğüne teslim edilmiş ve Er-Bakır Fen Lisesi adını almıştır.

Günümüzde Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde, 500’e yakın öğrenci için yatılı/yatısız eğitim-öğretim hizmeti sunan Er-Bakır Fen Lisesi, hâlen Erikoğlu tarafından maddi ve manevi olarak desteklenmektedir. Üniversiteye giriş sınavında başarılı ilk 1.000 okul arasında yer alan Er-Bakır Fen Lisesi’nin öğrencileri 10 yılı aşkın süredir gerçekleştirilen törenlerde ödüllendirilmektedir. Ayrıca, okul, 2006 yılından bu yana ülkedeki ilk ve tek “Atatürk Matematik ve Fen Bilimleri Ders Olimpiyatları”na da ev sahipliği yapmaktadır.

Her yıl ülke çapında önemli başarılara imza atan ve üniversite sınavında fen liseleri sıralamasında ilk 5 içinde yer alan Er-Bakır Fen Lisesi öğrencileri, ülkenin seçkin üniversitelerinde tam/yarı burslu olarak öğrenim hakkı elde etmektedir.

Er-Bakır™ Fen Lisesi hakkında detaylı bilgi için tıklayınız